Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

GOPS Nowiny

GOPS Nowiny

Tworzenie Lokalnych Systemów Wsparcia dla Seniorów

Szanowni Państwo,

Drodzy mieszkańcy gminy Nowiny mam dla was wspaniałą wiadomość! Po długich miesiącach przygotowań uruchomiliśmy przedsięwzięcie pod nazwą „Tworzenie Lokalnych Systemów Wsparcia dla Seniorów”, którego liderem jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej. Jest to projekt, finansowany z budżetu Unii Europejskiej, który jak sama nazwa wskazuje – ma pomóc starszym mieszkańcom, zwłaszcza tym najbardziej potrzebującym, w codziennym funkcjonowaniu. I jest to działanie zaadresowane wprost do Waszej gminy, krótko mówiąc – dla Was! Gorąco zachęcam: zgłoście się! Wszystkie potrzebne informacje znajdziecie w Ośrodku Pomocy Społecznej w Nowinach.

Projekt będzie realizowany na terenie 19 gmin powiatu kieleckiego i w mieście Kielce. Kosztem ponad 60 mln zł dofinansowania chcemy objąć wsparciem co najmniej 3,5 tys. osób w wieku powyżej 60 lat. Co to będzie za pomoc? Otóż w poszczególnych gminach, zależnie od potrzeb, sfinansujemy między innymi:

  • usługi asystenta i opiekuna dla osób starszych i z niepełnosprawnościami,

  • specjalistyczne usługi opiekuńcze i pielęgnacyjne, wspomagające proces leczenia osób przewlekle chorych (w tym domową fizjoterapię oraz rehabilitację),

  • specjalistyczną opiekę dla osób w kryzysie zdrowia psychicznego (w tym psycholog, logopeda, pracownik socjalny, terapeuta zajęciowy, psychiatra),

  • usługi typu „taxi dla seniora” (bezpłatny transport dla osób z trudnościami w samodzielnym poruszaniu się komunikacją publiczną).

Ale to nie wszystko! Dla aktywnych seniorów zaplanowaliśmy między innymi: wsparcie trenerów, rehabilitantów i fizjoterapeutów w ramach zajęć relaksacyjno-usprawniających, spotkania integracyjne (połączone z działaniami prozdrowotnymi, zapobiegającymi utracie kondycji psychofizycznej), ponadto udział w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych, wykłady specjalistów dotyczące profilaktyki zdrowotnej itp.

Jak widać, katalog możliwości jest bardzo szeroki. Dlatego jeszcze raz zachęcam: zgłoście się do udziału w projekcie, poinformujcie o nim swoich bliskich i znajomych! Rekrutację w Państwa gminie prowadzi Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowinach.

Chętnie odpowiemy na nurtujące dodatkowe pytania – numery telefonów do Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej – Lidera Projektu: (41) 395-19-50, (41) 395-11-40.

 

Serdecznie pozdrawiam

Renata Janik

Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego