Program osłonowy „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2024 w Gminie Nowiny
8 sierpnia 2024
Program osłonowy „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2024 w Gminie Nowiny, zwany dalej „programem”, jest odpowiedzią na wyzwania, jakie stawiają przed Polską, w tym także Gminą Nowiny zachodzące procesy demograficzne oraz jest elementem polityki społecznej państwa w zakresie wsparcia działań na rzecz seniorów niesamodzielnych ze względu na wiek oraz stan zdrowia. W Gminie Nowiny na koniec roku 2023 było 1849 osób w wieku 60 i więcej, czyli potencjalnych odbiorców Programu.
Program wykorzystuje pojawiające się wciąż nowe technologie, w tym m.in. dostęp do nowych narzędzi wspomagających opiekę nad seniorami. Obecne rozwiązania dają możliwość m.in. monitorowania samopoczucia osób starszych przez ich bliskich, nawet jeśli przebywają oni w odległym miejscu. Rozwiązania te pozwalają osobom starszym czuć się bezpieczniej oraz być bardziej samodzielnymi, a w razie potrzeby szybko powiadomić bliską osobę czy też służby ratunkowe o kryzysowej sytuacji, w jakiej się znaleźli.
Realizacja programu obejmuje swoim zakresem Moduł II z Programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2024 ogłoszonym przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
Środki na realizację działań w ramach programu będą pochodziły z dotacji celowej na podstawie art. 115 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej oraz ze środków własnych Gminy Nowiny - nie mniej niż 20% przewidywanych kosztów całkowitych realizacji zadania.
Program daje możliwość uzyskania przez Gminę Nowiny w 2024 r. wsparcia finansowego, ze środków pochodzących z dotacji celowej budżetu państwa w zakresie realizacji przez gminy zadania własnego, określonego w art. 17 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej, zwanej dalej „ustawą o pomocy społecznej”, tj. podejmowania innych zadań z zakresu pomocy społecznej wynikających z rozeznanych potrzeb gminy, w tym tworzenie i realizacja programów osłonowych. Wsparcie finansowe w formie dotacji nie może przekroczyć 80% kosztów realizacji zadania.
Działania uwzględnione w Programie Osłonowym „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2024 w Gminie Nowiny wpisują się w założenia Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Nowiny przyjętych uchwałą NR RG-XXXIII/382/21 RADY GMINY NOWINY z dnia 22 lutego 2021 r.
Celem programu jest zapewnienie usługi wsparcia na rzecz seniorów w wieku 60 lat i więcej poprzez poprawę poczucia bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych poprzez dostęp do tzw. „opieki na odległość”.
Program będzie realizowany do 31 grudnia 2024 roku i skierowany jest do mieszkańców Gminy Nowiny - seniorów w wieku 60 lat i więcej, którzy mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzący samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkający z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia.
Gmina będzie realizowała Moduł II przewidziany w Programie „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2024 poprzez świadczenie „opieki na odległość” na rzecz osób starszych poprzez:
-
dofinansowanie zakupu oraz kosztów użytkowania tzw. opasek lub innych urządzeń bezpieczeństwa;
-
dofinansowanie kosztów użytkowania opasek lub innych urządzeń bezpieczeństwa zakupionych w ramach programu Korpus Wsparcia Seniorów, edycja na rok 2022 oraz 2023.
W ramach programu seniorom w wieku 60 lat i więcej zostanie zapewniony dostęp do tzw. opasek lub innych urządzeń bezpieczeństwa wyposażonych w następujące funkcje:
-
przycisk bezpieczeństwa – sygnał SOS,
-
detektor upadku,
-
lokalizator GPS,
-
funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami,
-
funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (puls i saturacja),
Opaska lub inne urządzenie bezpieczeństwa będzie połączona z usługą operatora pomocy – w przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia wciśnięcie guzika alarmowego, znajdującego się na urządzeniu, umożliwia połączenie się ze stale gotową do interwencji centralą.
Opaska lub inne urządzenie bezpieczeństwa pod względem funkcjonalności oraz dopasowania dla osób w wieku 60 lat i więcej powinny być jak najprostsze w obsłudze.
Gmina przy wyborze wykonawcy powinna uwzględniać także jakościowy aspekt usługi. Po odebraniu zgłoszenia dyspozytor (np. ratownik medyczny, opiekun medyczny, pielęgniarka) podejmuje decyzję o sposobie udzielenia pomocy seniorowi. W zależności od sytuacji może on zapewnić wsparcie emocjonalne, poprosić o interwencję kogoś z jego najbliższego otoczenia (rodzinę, sąsiadów, opiekunów), poprosić o interwencję pracownika ośrodka pomocy lub wezwać służby ratunkowe.
Wydatkami kwalifikowalnymi w ramach MODUŁU II będą koszty niezbędne do prawidłowej realizacji zadania, w szczególności:
-
zakup opaski lub innego urządzenia bezpieczeństwa do świadczenia usługi „opieki na odległość”,
-
zakup usługi obsługi systemu polegającej na sprawowaniu całodobowej opieki na odległość nad seniorami przez centralę monitoringu,
-
przyznanie dodatków do wynagrodzeń, wraz z pochodnymi, zgodnie z przyjętym w danym ośrodku regulaminem wynagradzania dla pracowników ośrodka pomocy społecznej, bezpośrednio realizujących zadanie w terenie lub rozeznających potrzeby seniorów w tym zakresie,
-
koszt szkoleń dla pracowników ośrodka pomocy w zakresie obsługi systemu opieki na odległość, w przypadku gdy są oni bezpośrednim realizatorem przedmiotowej usługi,
-
działania promocyjno-informacyjne, w tym koszty druku plakatów, ulotek, artykułów w prasie lokalnej
-
zakup drobnych materiałów biurowych (np. papier do drukowania umów użyczenia opasek seniorom).